Zoo Dvorec, Buškův hamr, hrad Nové Hrady

Na jih od Třeboně

autem

Délka trasy asi 75 km z Jindřichova Hradce (jeden směr)

Vyjíždíme z Jindřichova Hradce směrem na Třeboň, kde na kruhovém objezdu s plastikami kaprů budeme směřovat na centrum města. Tam ale nedojedeme, odbočíme z hlavní silnice vpravo na Borovany, kolem známého rybníku Svět.

V Borovanech můžeme zastavit a pokochat se třeba v Borůvkové zahradě. V další jízdě sledujeme směrovky na Trhové Sviny. Ve Dvorci otáčíme vpravo stále na Trhové Sviny a po krátké době dojedeme k zoologické zahradě, kterou poznáme podle výrazné vstupní brány po levé straně silnice a vpravo parkoviště.

Po prohlídce pokračujeme dál do Trhových Svin. Tady musíme najít silnici směřující na Velešín. Pojedeme po ní ze středu města asi 2 km a už objevíme po levé straně menší parkoviště, ze kterého vede dobrá polní cesta, po které asi po 200 metrech dojdeme na Buškův hamr. Odtud se pak vracíme do Trhových Svin a směřujeme dále na Nové Hrady.

 

Zpět se vracíme kratší cestou přímo na Třeboň.

 

 

2.      Borovany

V areálu kláštera na náměstí můžete navštívit Borůvkovou zahradu.

V zahradě je vysazeno 8 odrůd kanadských borůvek (Chandler, Duke, Jersey, Bluecrop, Pink Lemonade, Bluejay, Emblue, Berkeley). Návštěvníci zde získají inspiraci, jak úspěšně borůvky pěstovat a mohou si zde vybrané sazenice také zakoupit. Možnost posezení ve stínu 250 let starého dřínu.

 

3.      Zoo Dvorec

 

Zahrada chová na 70 druhů zvířat. Tradičně se zaměřuje na velké kočkovité šelmy (lvi, tygři, levharti), primáty, tapír nebo zástupci zdomácnělých druhů (buvol, jak, osli, lamy). Za pozornost jistě stojí i 43 terárií obývané převážně kobrami, zmijemi a chřestýši.

 

4.      Trhové Sviny

 

Žije zde zhruba 5 tisíc obyvatel. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Do roku 2014 byly 3. největším městem v okrese České Budějovice dle počtu obyvatel, ale předstihla je Hluboká nad Vltavou.

Trhové Sviny se původně jmenovaly pravděpodobně SvinicePrvní písemná zmínka pochází z roku 1260, kdy se píše o člověku jménem Hojer von Schweinitz, Ojíř ze Svin z rodu Vítkovců. V roce 1481 Sviny získaly od krále Vladislava Jagellonského právo pořádat dvakrát za rok trhy a městečko získává přídomek Trhové.

Roku 2003 si město dalo udělit novou verzi znaku, v němž byla po staletí užívaná zlatá růže pánů z Hradce nahrazena červenou růží pánů z Rožmberka.

 

5.      Buškův hamr

 

Buškův hamr je funkční technickou památkou. Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení můžete za příznivého stavu vody v Klenském potoce vidět v provozu. Součástí expozice výrobní části hamru je i jedinečná kolekce nářadí hamerníka.

Provozní doba je většinou od května do září od 10:00 do 17:00 hodin

 

 

 

Cíl     Nové Hrady

 

Gotický hrad vznikl na obchodní stezce v polovině 13. století a několikrát podlehl nepřízni osudu v podobě husitů, císařského vojska, požáru, výbuchu střelného prachu nebo dokonce zemětřesení. Díky opravám se mu ale podařilo vrátit gotickou podobu. V 17. století byl rozšířen o barokní ústřední dům zdobený sgrafity. Obranu hradu zajišťovala nejen mohutná zeď, ale především nezvykle hluboký a široký příkop. 
V současnosti se v rámci prohlídkové trasy seznámíte s historií rodu Buquoyů, prohlédnete si věž s expozicí sklářství, rodovou knihovnu s více jak 15 000 svazky nebo byt panského úředníka z počátku 20. století.

 

Historická kovárna těsně před vstupem do hradu.